Seyirciyi Bir Histen Öbür Bir Duyguya Sürükleyerek Bipolar Bozukluklarının Hakkını Veren Karakterler

Ekranlarda karşımıza çıkan karakterlerin hepsi birbirinden farklı elbette. İçlerinde duygudurum bozuklukları yaşayan da var depresyon ve paranoyayla baş etmeye çalışanlar da.  Bu kompleks durumları ve semptomlarla bağlantılı nüansları yansıtmak ve ...5 dk okuma süresi


Ekranlarda karşımıza çıkan karakterlerin hepsi birbirinden farklı elbette. İçlerinde duygudurum bozuklukları yaşayan da var depresyon ve paranoyayla baş etmeye çalışanlar da. 

↓ İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Bu kompleks durumları ve semptomlarla bağlı nüansları yansıtmak ve izleyiciye hissettirmek de kolay değildir varsayım edeceğiniz üzere. Dalgalanmalarla dolu ruhsal ve duygusal dünyalarına seyirciyi de dahil edebilmeyi başaran karakterleri sizlerle buluşturuyoruz! 

1. Homeland- Carrie Mathison:

Ödüllü siyasi-gerilim sinemasında Carrie Mathison (Claire Danes), bipolar semptomlarını baskının ağır olduğu bir ortamda da yönetmesi gereken bir terörle uğraş analistidir. 

↓ İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Uzmanlar, Mathison’ın değişken ve öngörülemeyen mizacını ve bağlantı çatışmalarını ustalıkla yansıttığını söyleyerek dizinin klinik gerçekçiliğini övdüler.

2. Euphoria- Rue Bennett:

Bir küme gencin aşk, arkadaşlık, kimlik sıkıntıları üzere travmalarının ve tecrübelerinin işlendiği dizide, ana karakter Rue Bennett (Zendaya), bipolar ile hayatını devam ettirmeye çalışan genç bir kızın gerçekçi bir temsili. 

Hipomanik durumunda Bennett, hiper odaklı ve heyecanlı birini canlandırırken; birçok vakit kendini yataktan çıkaramamasına neden olan bir depresyon ile de gayret ediyor. İzleyiciler de, hayatını çok uçlarda yaşayan bu karakterin hisleriyle birlikte her kısımda öteki bir istikamete savruluyor adeta.

3. General Hospital- Michael ‘Sonny’ Corinthos Jr. :

‘General Hospital’ dizisinde ise durum farklı. ABC dizisinde mafya babası Michael ‘Sonny’ Corinthos Jr. rolüyle tanınan aktör Maurice Benard, 2006 yılında dizinin üretimcileri, Benard’ın bipolar bozukluğunu ekran karakterine dahil etmesi için çığır açan bir karar verdi. 

Bu nedenle Sonny, bipolar ile yaşayan birinin gerçekçi bir tasviri… Tedavisi (ekrandaki ilaç kullanımı dahil), öngörülemeyen öfkesi ve kendine ziyan verme eğilimlerinin tümü aslında oyuncunun kendi hayatından birer kesim.

4. Shameless- Ian Gallagher:

Bu tanınan komedi-drama dizisinde her biri iki başka kutupta yaşayan bir anne-oğul ikilisi yer alıyor. Ian Gallagher (Cameron Monaghan) mani, husus bağımlılığı üzere sıkıntılarla boğuşur. Annesi Monica Gallagher’ın ise (Chloe Webb) berbat seçimler yapma konusunda uzmanlaşmıştır.

5. Çağdaş Love- Terri Cheney:

Adından da çıkarım yapılabileceği üzere, bu romantik güldürü dizisi, tıpkı ismi taşıyan New York Times’daki şahsî tecrübelere dayanıyor. 

Başarısız alakalarını ve bipolar bozukluğunun geçmişte aşk hayatını nasıl etkilediğini gösteren Lexi (Anne Hathaway) de dahil olmak üzere farklı kısımlarda farklı ünlü isimler yer alıyor. Terri Cheney karakterinin yer aldığı bu bölüm Manic: A Memoir‘in müellifi Terri Cheney’nin bir makalesine dayanıyor.

6. Marvel Kozmosu – Loki:

Duygularını ve aklından geçenleri okumak güç olan karakterimiz Loki (Tom Hiddleston) birçok vakit onu fevriliğe iten hisleriyle yanlış kararlar verse de sakin kalabildiğinde ve manik olmadığında hakikat kararlar alabilen ve sempatik tarafını gösterenlerden.

7. The Young and the Restless- Sharon Newman:

Popüler CBS dizisinde, Sharon Newman karakterine (Sharon Case), geçmişte aldığı riskli kararlarını ve duygusal meselelerle kontaklı davranışlarını açıklamanın bir yolu olarak bipolar tanısı konuyor. 

Case karmaşık karakterini ‘iyimser ve hayatta kalmaya çabalayan biri’ olarak tanımlıyor. Hayranları ise bu karmaşık his cihanında gerçek aşkı bulacağını umuyorlar…

8. Neighbours- Samantha ‘Sam’ Fitzgerald:

37 yıldır yayında olan ‘Neighbours’ dizisinin takımında tanınmış Avustralyalı oyuncular olan Russell Crowe, Liam Hemsworth ve Kylie Minogue yer alıyor.

Aktör Simone Buchanan, birebir vakitte bipolar bozuklukla yaşayan ve onu yöneten akıllı, başarılı bir avukat olan Samantha ‘Sam’ Fitzgerald’ı canlandırıyor. Bir noktada Fitzgerald ilacını bırakıyor ve karakterinin hem manik hem de paranoyak semptomlar göstermeye başlaması onun değişik kişiliğini gün yüzüne çıkarıyor.

9. Empire- Andre Lyon:

Bu tanınan dizi, Lyon ailesinin kurgusal hip-hop müzik şirketi Empire Entertainment’ı husus alıyor. Ailenin en büyük oğlu ve şirketin CFO’su olan Andre Lyon (Trai Byers), bipolar bozuklukla uğraş ediyor. 

Başlangıçta, zeki ve başarılı karakterin, duygudurum bozukluğunu ilaçla yönettiği yansıtılıyor. Lakin, çok cinsellik isteği, bağlantısız depresyonları, manik davranışları da gün yüzüne çıkarılıyor.

10. Spinning Out- Kat ve Carol Baker:

Drama dizisi olan ‘Spinning Out’ta, bipolar bozukluğun gerçekleri ve bunun bir anne-kız ikilisini nasıl etkilediği anlatılıyor. Genç bir buz patencisi olan Kate Baker (Kaya Scodelario), teşhisinin akabinde mesleğine çift patenci olarak tekrar başlıyor. 

Annesi Carol Baker (January Jones), kendi Olimpik paten başarısızlığından yakınırken kızının mesleği konusundaki obsesyonlarıyla pistte yerini alıyor.

11. Holby City- Zosia March:

BBC’deki ödüllü tıbbi dramada, Holby Kent Hastanesi’nde cerrah olan Zosia March (Camilla Arfwedson) bipolar bir karakteri canlandırıyor. 

Karakterin bipolar bozukluğu kıssada bariz bir formda öne çıkıyor. Seyirci, karakterin kişiliğinin parlak ve güçlü yanlarını keşfederken, birebir vakitte mani periyotlarıyla bağlı istikrarsızlıkları ve inkarlarına da şahit oluyor.

12. Lady Dynamite- Maria Bamford:

Kanadalı gençlik draması ‘Lady Dynamite’; AIDS, alkolizm, üreme hakları, zorbalık, eşcinsel hakları ve yeme bozuklukları üzere bir dizi toplumsal sorunu ele alıyor. Bunun yanında duygudurum bozukluğu yaşayan karakterler de yer alıyor: Müzisyen Craig Manning (Jake Epstein) ve Eli Goldsworthy (Munro Chambers).

13. Star Wars- Darth Vader

İyilik ve karanlıkla temaslı hislerin içinde sıkışıp kalan Dart Wader karakterimiz de bu his ve durum düzensizliğinin içinde seyircide de  ‘rollercoaster’ tesiri yaratanlarda.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın.