Penis Formunda Yılan Bile Var! Muhtemelen İsmini Hiç Duymadığınız Dünyanın En Tuhaf 12 Hayvanı

Penise benzeyen bir amfibiden, hayalet köpekbalığına kadar dünyanın dört bir yanından en tuhaf ve en olağanüstü hayvanların 12’sini sizin için araştırdık! Kaynak: https://www.sciencefocus.com/nature/w...Varlığından haberdar olmadığımız birçok canlı tipi ...8 dk okuma süresi


Penise benzeyen bir amfibiden, hayalet köpekbalığına kadar dünyanın dört bir yanından en tuhaf ve en şahane hayvanların 12’sini sizin için araştırdık!

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Varlığından haberdar olmadığımız birçok canlı tipi var. Yaşadığımız bu her şeyin birbirine görünmez bir iple bağlı olduğu sistemde, farklı etraf ve iklim şartları aklınıza gelebilecek tüm formlarda ve boyutlarda canlıların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Ve dünya o denli büyülü bir yer ki, her gün akıllarımıza sakinlik veren yeni bilgiler öğrenebiliyoruz hala… Mesela, eminiz ki az sonra listede göreceğiniz hayvanları daha evvel görmediniz de duymadınız da!

1. Hayalet köpek balığı

Aşağıda gördüğünüz hayalet köpek balıklarından birinin yavrusuna, uzun vakit sonra yine 2022 yılının şubat ayında, Yeni Zelanda’da rastlandı. Daha çok kıkırdaklı balıklar sınıfından “sıçansılar” ismiyle anılan bu canlı çeşidi, olağanda çok ender görülüyor ve haklarında çok az şey biliniyor zira sırf 21 yıl evvel keşfedildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Hayalet köpek balıkları ismini taşımalarına karşın aslında köpek balığı ailesinin bir kesimi değiller.

Kıkırdaktan iskelete sahip bir balık çeşidi olarak tanımlanıyorlar. Derin denizde yaşayan hayalet köpek balıkları, su sıcaklıklarının donma noktasına yakın olduğu 122- 2 bin 11 metrede yaşıyorlar. Cansız gözüken gözleri ve büyük, kanat gibisi yüzgeçleri sebebiyle, bilim insanları onlara “Hayalet Köpek Balığı” diyor!

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

2. Penis yılanı

Aynı vakitte Atretochoana olarak da bilinen bu canlı aslında bir yılan değil. Aslen, ayaksızlar olarak isimlendirilen amfibiler sınıfına aitler ve uzuvları olmadığı için yılana benziyorlar. Görünümleri de penise benzediği için genel olarak Penis Yılanı olarak anılıyorlar.

Derisiyle nefes alabilen, akciğersiz bu hayvan 81 cm’e kadar büyüyebiliyor ve 5-10 yıl kadar yaşıyor.

Penis yılanı hakkında çok fazla bir bilgi yok zira 1800’lü yıllarında keşfedilmişler ve o vakitten 2011 yılına kadar korunmuş yalnızca iki örnek varmış. Keskin bir koku alma duyusuna sahip olan bu hayvanların gözleri neredeyse hiç görmüyor ve öbür akciğersiz canlı cinslerinin tersine penis yılanları, suda yaşıyorlar.

3. Deniz domuzu

Scotoplanes ismiyle da bilenen deniz domuzları, ismini pembe renginden ve domuza benzeyen şişko gövdesinden alıyor. Lakin tıpkı penis yılanının yılan olmadığı üzere, deniz domuzu da domuz değil. Bu şişko, suyla dolu canlılar deniz patlıcanı olarak isimlendirilen omurgasızlar kategorisine aitler. 15 cm’e kadar büyüyebiliyorlar ve dünya üzerinde aklınıza gelebilecek okyanusların tamamında yaşıyorlar.

Denizin tabanına çökmüş cansız bir balina üzere lezzetli bir yemeğe denk geldiklerinde, yüzlerce deniz domuzu birbirine haber veriyor ve bir ortaya geliyorlar.

“Diğer hayvanlar bu küçük deniz domuzlarına bir şey yapmıyor mu?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Deniz domuzları bu türlü bir tehditle hiç karşılaşmıyor zira, farklı bir halde derilerinde zehirli kimyasallar bulunuyor ve bu öteki tüm yırtıcıları onlardan uzaklaştırıyor…

4. Pembe armadillo

Pembe armadillolarının kendine mahsus bir cazibeleri olduğu kesin! Tüylü ve büyük bir tırtıla benzeyen bu inanılmaz bir toz pembesi rengine sahip hayvanlar, en küçük armadillo çeşidi olarak tanınıyorlar.

13 cm’lik bir uzunluk ile avucunuzun içine sığacak kadar minikler!

Ayrıca, adeta kumda yüzüyormuşçasına hareket edebiliyorlar ve Güney Amerika’nın kumlu ovalarında ve çalılarında yaşıyorlar. Çöle adapta olmuş pembe armadillolar, yalnız geziyorlar. Sıcak ve kurak iklimde sabit bir ısıda kalmalarına yardımcı olan kanlarının rengi pembe olduğu için pembelere bürünüyorlar!

5. Büyük potoo

Nyctibius Grandis olarak da bilinen bu etçil kuşlar, çoklukla tropikal Amerika’da yaşıyorlar. Bu tatlı ve tuhaf kuşlar, resmen ağacın gövdesinin bir parçasıymış üzere gözükmelerine sebep olan renkleri ve dokuları sayesinde kamuflaj ustası olarak tanınıyorlar.

Tamamen hareketsiz kalabiliyorlar ve bu kabiliyetlerini, son ana kadar kendini hiç fark ettirmeden avlarını beklerken kullanıyorlar.

Göz kapaklarının altında bulunan küçük açıklıklar sayesinde gözleri kapalıyken bile görebiliyor olmaları da cabası! Onlar, en ufak hareketi fark edip, büsbütün gizlenerek, hareketsiz bir halde dururken, binlerce canlı birkaç dakika sonra başlarına ne geleceğinden habersiz yanlarından geçiyor…

6. Ekidneler

Ekidneler, bilim insanları tarafından dikenli karıncayiyengiller yahut Tachyglossidae olarak da isimlendiriliyor. Önden bakıldığında koca elleri ve tırnakları, uzun burunları ve çipil gözleriyle inanılmaz tatlı gözüküyorlar.

Ekidneler, günümüzde yaşayan iki yumurtlayan göğüslü cinsinden biri.

Yani, yumurtlayan memeliler kategorisinde sırf ekidneler ve ornitorenkler bulunuyor, bu mevzuda öteki eşi benzerleri yok. Ekidneleri tuhaf hayvanlar listesine sokan şey ise hayli enteresan: ekidnelerin penisinin dört başı var ve uzaktan bakıldığında resmen bir patiye benziyor!

7. Yıldız burunlu köstebek

Yıldız burunlu köstebekler, hayvanlar aleminin jeologları olarak biliniyorlar. Bunun sebebi, burunlarının etrafındaki etli dokunaçları sayesinde 25 binden fazla duyu reseptörüne sahip olmaları ve sismik dalgaları algılayabilmeleri!

Bataklıkta yaşayan tek köstebek çeşidi olan bu hayvanlar, birebir vakitte suda yaşayan öteki canlılardan gelen zayıf elektrik sinyallerini de algılayabiliyorlar.

Dahası, avlarını saniyenin dörtte birinden daha kısa bir müddette yutarak, dünyanın en süratli yemek yiyen hayvanlarından biri olarak kayda geçiyorlar. Ayrıyeten su altında hava kabarcıkları çıkartarak ve onları tekrar burunlarına geri çekerek koku alabilen iki nadide hayvan cinsinden biri bu sevimli köstebekler! Oburu ise su fareleri…

8. Cadı makigiller

Primat ailesine ilişkin bu tatlı mı tatlı hayvanların Güneydoğu Asya’da evcil hayvan olarak da sahiplenildiğini söylesek şaşırır mısınız? Birebir vakitte Tarsier olarak da isimlendirilen cadı makigillerin her iki gözü de beyni kadar büyük.

Ayrıca, tüm göğüslü çeşitleri ortasında bedenine oranla en büyük gözlere sahip hayvanlar da onlar!

! Gözleri bedenlerine oranla çok büyük olduğu ve resmen bir büyütecin işlevine sahip olduğu için başka primatlar üzere rahat hareket edemiyorlar. Fakat bunun yerine, tıpkı baykuşlar üzere başlarını 180 derece döndürebiliyorlar. Son olarak, etçil tek primat tipi olan cadı makigillerin bitkilerle hiç ortası yok!

9. Kırmızı dudaklı yarasa balığı

Galapagos Adaları’na has kırmızı dudaklı yarasa balığı, beşere ister istemez Tarkan’ın Şımarık müziğini söyletiyor! Birebir Tarkan’ın dediği üzere, adeta çekmiş kaşına gözüne sürme, dudaklar kıpkırmızı, kırıtıyor!

Yüzgeçlerini bacakları olarak kullanarak, paytak paytak yürüyen bu farklı hayvan gece gezmelerine çıkmaya hepimizden daha hazır üzere duruyor

Diğer birçok tuhaf hayvan üzere hakkında çok az şey bilinen kırmızı dudaklı yarasa balıklarının, dudaklarının kırmızı olmasının sebebinin karşı cinsi etkilemek için geliştirdikleri bir adaptasyon olduğuna inanılıyor…

10. Peygamberdevesi karidesi

Aynı vakitte mantis karidesi olarak da bilinen bu göz alıcı hayvanlar, 10 cm’den 38 cm’e kadar büyüyebiliyor. Lakin bu kolay bilgi, peygamberdevesi karideslerini farklı kılan şey değil.

Onlar hakkında asıl değişik olan şey, saniye 23 metre sürate ulaşan 22 kalibrelik bir merminin gücüyle saldırabiliyor olmaları!

Ağırlığının yaklaşık 100 katı bir kuvvete sahip olan peygamberdevesi karidesi, dünya üzerinde bilinen en süratli saldırma özelliğine sahip canlı. Dahası var mı derseniz, evet var… Bu rengarenk, farklı hayvanlar dinozorlardan bile daha yaşlı!

11. Çıplak kör fare

Çıplak kör fareler, Doğu Afrika’nın kurak bölgelerinde yaşıyorlar. Üstte da görebileceğiniz üzere, buruş buruş tüysüz vücutlarıyla tüyleri irkilten bir görünüme sahipler. Tüm kemirgenler ortasında en uzun ömür müddetine onlarda!

Çıplak kör fareleri tamı tamına 32 yıl kadar yaşayabiliyorlar.

Küçük vücutları ve tuhaf dış görünüşlerine karşın bu kadar uzun müddet yaşayabiliyor olmaları ve kanserojen hususlarla birebir ortamda bulunduklarında bile kanser geliştirmemeleri uzun yıllardır bilim dünyasının ilgisini çekiyor!

12. Alaycı saçak

Kışkırtılmadığı vakitlerde nispeten olağan bir görünüme sahip olan alaycı saçaklar sonlandığı vakit adeta vahim bir canavara dönüşüyor. Kocaman ağızlarını açtıklarında dehşetten tir tir titreyeceğinizden eminiz!

Kendi alanlarına bir diğer canlı girdiğinde agresifleşme eğilimine sahipler.

Alaycı saçaklar, küçük lakin epey sağlam tuzlu su balıkları olarak tanımlanıyor. İki alaycı saçağın birbirine girmesi çok komik sahnelere sebep oluyor zira ağızlarını açarak bölgelerini savunmaya çalıştıklarında birbirleriyle öpüşüyormuş üzere gözüküyorlar!


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın.