Okan Tüysüz Kimdir? Prof. Dr. Okan Tüysüz’ün Çalışmaları ve Biyografisi

Prof. Dr. Okan Tüysüz, jeolog ve akademisyendir. Kahramanmaraş zelzelesi sonrasında ülkemizin fay çizgileriyle ilgili yaptığı değerlendirmelerle gündeme gelmiştir. Tüysüz, mümkün bir İstanbul sarsıntısı hakkında da televizyon programlarında uyarılarıda ve ...2 dk okuma süresi


Prof. Dr. Okan Tüysüz, jeolog ve akademisyendir. Kahramanmaraş zelzelesi sonrasında ülkemizin fay sınırlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmelerle gündeme gelmiştir. Tüysüz, mümkün bir İstanbul sarsıntısı hakkında da televizyon programlarında uyarılarıda ve değerlendirmelerde bulunmuştur. Pekala Okan Tüysüz kimdir? Okan Tüysüz nerelidir, kaç yaşındadır, eğitimi nedir?

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

İşte Prof. Dr. Okan Tüysüz’ün çalışmaları ve biyografisi.

Prof. Dr. Okan Tüysüz Kimdir?

Okan Tüysüz, jeolog ve akademisyendir. İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak misyon yapmıştır. 1953 yılında Amasya/Gümüşhacıköy’de dünyaya gelmiştir. İlkokul eğitimini Amasya ve Sivas’da tamamladıktan sonra ortaokulu İstanbul Bakırköy’de okumuştur. 

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

1976 yılında lisans eğitimine başlamıştır. Tüysüz, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Akabinde 1 yıl kadar MTA’da (Maden Tetkik Arama) çalışmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde asistan olarak misyona başlamıştır.

Okan Tüysüz’ün Akademik Kariyeri

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Okan Tüysüz, asistan olarak misyona başladıktan sonra doktorasını 1985 yılında tamamlamıştır. Doktora çalışmasını Kargı-Tosya-Taşköprü bölgesinin metamorfizma ve tektoniğini inceleyerek tamamlamıştır. Daha sonra 1988 yılında İTÜ Maden Fakültesi’nde Genel Jeoloji Anabilim Kısmı’na Yardımcı Doçent olarak girmiştir. Tüysüz, 1993 yılında Doçent, 1999 yılında ise Profesör unvanını almıştır. 

2003 yılına kadar Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü’nde Müdür Yardımcılığı ve 2009 yılına kadar da Enstitü Müdürlüğü yapmıştır. Tüysüz, 2018 yılına kadar İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Kısmı’nda öğretim üyesi olarak hizmet etmiştir.

Prof. Dr. Okan Tüysüz’ün Çalışmaları

Okan Tüysüz, İTÜ’deki misyonundan emekli olmuştur. Çalışma hayatı boyunca 6 doktora ve 12 yüksek lisans tezini yönetmiştir. Şu anda bir firmanın bünyesinde jeoloji başdanışmanı olarak misyon almaktadır. Tüysüz’ün araştırma mevzuları ortasında; Etkin Tektonik, Yeraltı Jeolojisi, Depremsellik ve Zelzele Risk Tahlilleri,Yerbilimlerinde Coğrafik Bilgi Sistemi Uygulamaları üzere mevzular bulunmaktadır. Prof. Dr. Okan Tüysüz’ün birçok ulusal ve uluslarası makalesi yayınlanmıştır. Tüysüz, İTÜ’de lisans ve yüksek lisans kısımlarında jeoloji üzerine birçok ders vermiştir.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın.