Instagram Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır? (iOS – Android)

Instagram önbelleği, uygulama içi datalarınızın bir kısmını kaydederek çok daha rahat bir kullanım sağlar fakat zati tıka basa dolu olan telefon hafızanızı bir de bu bilgilerle meşgul etmek istemiyorsanız iOS ya da Android işletim sistemine sahip taşınabilir aygıtınızda Instagram önbellek temizleme sürecini birkaç kolay adımda uygulayabilirsiniz.6 dk okuma süresi


İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Kullandığımız tüm taşınabilir uygulamalar, programlar ve internet tarayıcıları bir önbelleğe sahiptir. Bu önbellekler data kaydı yaparlar. Kaydedilen datalar sayesinde o uygulamayı açtığınız vakit çok daha süratli bir akış yakalarsınız. 1 TB telefonumuz olsa mis üzere özellik lakin yeri geliyor hafızayı rahatlatmak için anamızın babamızın fotoğrafını silmek zorunda kalıyoruz, o kadar bilgiyi nasıl saklayalım?

İşte bu noktada devreye Instagram önbellek temizleme süreci giriyor. İsminden da anlaşılacağı üzere bazen taşınabilir uygulamanın kendisinden bile yüksek boyutlu olabilen önbellek bilgilerini sileceğiniz bu süreç sonrasında hiçbir bilginizi kaydetmeden aygıtınızda büyük bir yer açmış oluyorsunuz. Gelin iOS ve Android işletim sistemine sahip aygıtınızda Instagram önbellek temizleme süreci nasıl yapılır adım adım tüm ayrıntılarıyla görelim.

Instagram önbellek temizleme nasıl yapılır?

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓
 • Android aygıtlar için Instagram önbellek temizleme 
 • iOS aygıtlar için Instagram önbellek temizleme 

Android aygıtlar için Instagram önbellek temizleme:

 • Adım #1: Android aygıtınızın Ayarlar uygulamasını açın. 
 • Adım #2: Uygulamalar sayfasını açın.
 • Adım #3: Instagram taşınabilir uygulamasını bulun.
 • Adım #4: Üzerine dokunun.
 • Adım #5: Depolama ve Önbellek seçeneğine dokunun.
 • Adım #6: Önbelleği Temizle butonuna dokunun.
 • Adım #7: Dosya boyutuna nazaran değişen bir müddet sonunda Instagram önbelleği büsbütün temizlenmiş olacak.
 • Adım #8: Instagram taşınabilir uygulamasına yine giriş yapmanız gerekebilir.
 • Adım #9: İşlem tamam.

Android işletim sistemine sahip taşınabilir aygıtlarınız üzerinden Instagram önbellek temizleme süreci yapmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Kullandığınız aygıtın marka, model ve yazılım versiyonuna bağlı olarak adımlarda gördüğünüz başlıklar değişiklik gösterebilir ancak benzeri yerlerde, misal başlıklarla karşılaşacaksınız.

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Instagram önbellek temizleme sürecini yaptıktan sonra Instagram taşınabilir uygulamasını açtığınız vakit, her vakit değil ancak birden fazla vakit, sizden yine giriş yapmanızı ister. Bu nedenle Instagram kullanıcı isminizi, kayıtlı telefon numaranızı ya da e-posta adresinizi ve şifrenizi hatırlıyor olduğunuzdan emin olun. 

iOS aygıtlar için Instagram önbellek temizleme:

 • Adım #1: iOS aygıtınızı açın.
 • Adım #2: Ana ekranda Instagram taşınabilir uygulamasını bulun.
 • Adım #3: Üzerine dokunun ve bekleyin.
 • Adım #4: Çıkan menüden Uygulamayı Kaldır seçeneğine dokunun. 
 • Adım #5: Uygulamayı Sil seçeneğine dokunarak süreci onaylayın.
 • Adım #6: App Store uygulamasını açın.
 • Adım #7: Instagram taşınabilir uygulamasını yükleyin.
 • Adım #8: Hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #9: Gerekli müsaadeleri verin.
 • Adım #10: İşlem tamam.

iOS işletim sistemine taşınabilir aygıtlarınızda Instagram önbellek temizleme süreci için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Maalesef latife yapmıyoruz zira iOS işletim sistemine sahip iPhone ve iPad aygıtlarda hala uygulama önbelleği silme seçeneği bulunmuyor. Bu nedenle uygulamayı büsbütün silmeli ve yine yüklemelisiniz. 

Tabii Ayarlar üzerinden kelam konusu uygulama sayfasına ulaştığınız vakit karşınıza farklı seçenekler çıkıyor ama birbirimizi kandırmayalım, o seçenekler uygulama silme olayının kulağını tersten gösteriyor. Bu nedenle Instagram taşınabilir uygulamasını büsbütün silip yine yüklemek emin olun çok daha kolay ve çok daha kesin sonuç veren bir sistemdir. 

Bu süreci niçin yapalım, Instagram önbellek temizleme ne işe fayda?

Eğer telefon hafızanızla ilgili bir zahmetiniz yoksa bırakın Instagram taşınabilir uygulaması ve gibisi taşınabilir uygulamalar onlarca GB önbellek verisi kaydetsin. Çünkü kaydedilen her bir data, söz konusu uygulamanın daha süratli açılmasını ve çok daha akıcı formda kullanılmasını sağlar. Ama telefon belleğiniz kısıtlıysa işler değişir.

Instagram taşınabilir uygulaması tarafından kaydedilen önbellek dataları aygıt hafızasına kaydedilmektedir. Bu durum depolama alanı doldurmasının yanı sıra ister istemez aygıtın daha yavaş çalışmasına ve taşınabilir uygulamaların daha yavaş açılmasına neden olur. 

İşte bu noktada devreye Instagram önbellek temizleme süreci giriyor. Instagram önbellek temizleme süreci ile birlikte belki taşınabilir uygulamanın kendi boyutundan bile yüksek olan önbellek dataları kalıcı olarak silinir. Böylelikle depolama alanınızda yer açılır ve aygıtınız daha süratli çalışmaya başlar.

Bir defa Instagram önbellek temizleme süreci yapmak kâfi mi?

Maalesef hayır. Şayet önbelleği temizledikten sonra Instagram taşınabilir uygulamasını bir daha hiç kullanmazsanız ya da uygulamayı büsbütün silerseniz elbette bir daha önbellek temizleme süreci yapmanız gerekmez lakin uygulamayı kullanmaya devam ediyorsanız tekrar ve tekrar Instagram önbellek temizleme süreci yapmanız gerekir.

Instagram taşınabilir uygulaması, öbür uygulamalar, programlar ve internet tarayıcıları; önbellek kaydını sırf kullanıcının işini kolaylaştırmak için yapmıyor, otomatik olarak yapıyorlar. Zira bir uygulamanın daha süratli açılması, daha akıcı çalışması ve kullanıcıya verimli hizmet vermesi için önbellek dataları kaydedilmek zorunda.

Hal bu türlü olunca önbelleğini tertemiz yaptığınız bir uygulama bile olsa tekrar açıp da kullanmaya başladığınız vakit ister istemez tekrar önbellek kaydı oluşmaya başlıyor. Natürel vakit geçip bu bilgiler biriktiği vakit başa dönüp tekrar Instagram önbellek temizleme süreci yapmanız gerekiyor. Bir tıp kısır döngü. 

İnstagram önbelleği silinirse ne olur, neler silinir?

Merak etmeyin; Instagram önbelleğini sildiğiniz vakit profiliniz, paylaşımlarınız, iletileriniz, aramalarınız, yorumlarınız ve daha aklınıza gelen gelmeyen hiçbir şey silinmez. Çünkü bunlar zati aygıtınızda değil, Instagram sunucularında saklanan bilgilerdir. Instagram taşınabilir uygulamasını büsbütün silseniz bile bu bilgilere hiçbir şey olmaz.

Instagram önbelleğini ana bilgilere ulaşmak için aygıta kaydedilen küçük köprüler olarak görebilirsiniz. Ana data orada duruyor lakin aygıttan ulaşmak için bir köprü lazım. İşte önbellekte bu köprüler kaydediliyor. Önbellek silindiği vakit ise köprüler yıkılıyor. Instagram taşınabilir uygulamasını açıp da tekrar kullanmaya başladığınız vakit ise bu köprüler tekrar inşa ediliyor. 

Zaman vakit aygıtınızın depolama alanını dolduracak boyuta ulaşabilen Instagram önbellek temizleme nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak uygulamanız gerekenleri adım adım tüm ayrıntılarıyla anlattık. Instagram önbellek temizleme süreci öncesi hesap bilgilerinizi bir yere not etmenizde fayda var. 


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın.