Hatay Valisi Rahmi Doğan Kimdir? Rahmi Doğan İstifa mı Etti, Neden Gündemde?

Sarsıntı ve siyasi hareketlilik gündemden düşmeyen ana mevzular oldu. Açıklamalar ve paylaşımların pek peşe geldiği gündemde dikkat çeken isimler ortasında Hatay Valisi Rahmi Doğan yer aldı. 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketlerinin ...4 dk okuma süresi


Deprem ve siyasi hareketlilik gündemden düşmeyen ana hususlar oldu. Açıklamalar ve paylaşımların pek peşe geldiği gündemde dikkat çeken isimler ortasında Hatay Valisi Rahmi Doğan yer aldı. 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketlerinin akabinde en ağır yıkımı alan vilayetlerden biri olan Hatay’da Rahmi Doğan’ın istifası dikkat çekti. Vatandaşlar mevzu hakkında araştırma yapmaya başladı. Peki Hatay Valisi Rahmi Doğan kimdir? Rahmi Doğan neden istifa etti?

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Merkez üssü Kahramanmaraş olan zelzeleler tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Bilançonun son derece ağır olduğu felaketlerin üzerinden bir aydan fazla vakit geçti.

Onbinlerce kişinin ömrünü yitirdiği sarsıntıların akabinde akıllara gelen sorulardan biri de ‘Birileri istifa edecek mi?’ oldu elbette.

Depremin açtığı yaraları sarmak için çabaladığımız bugünlerde, zelzeleler yüzünden enkaza dönen Hatay’ın valisi istifa haberiyle gündem oldu.

Hatay Valisi Rahmi Doğan İstifa mı Etti? Rahmi Doğan Neden İstifa Etti?

26 Ekim 2018 tarihinde 202 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Hatay Valisi olarak atanan Rahmi Doğan toplumsal medya hesabından paylaşım yaptı. Doğan yaptığı paylaşımda vazifesinden, memleketi Sivas’tan milletvekili ‘aday adayı’ olmak için istifa ettiğini açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Hatay Valisi Rahmi Doğan Sivas Milletvekili Aday Adayı olmak için istifa ettiğini açıkladı.

“Beş yıldır yürüttüğüm Hatay Valiliği vazifesinden, devlet büyüklerimin de müsaadeleri ile 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan milletvekili seçimlerinde, memleketim Sivas’tan ‘aday adayı’ olmak üzere ayrılmış bulunmaktayım. 

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Hatay’da vazife yaptığım müddet içerisinde Hatay’a ve Hataylılara hizmet etmek için canla başla çalıştım. Elimden geldiği, gücümün yettiği kadarı ile memleketimiz için hoş işler yapmaya çaba ettim. Hataylı hemşehrilerim bu sürecin en büyük şahididir.

Görev yaptığım müddet içerisinde; sel baskınları, orman yangınları, pandemi, İdlib’deki çatışmalar üzere birçok kuvvetli olaya şahitlik ettim ve bu süreçleri layıkıyla yürüttüm. Son olarak yaşadığımız sarsıntı felaketi yüreğimde tanımı imkansız derin yaralar açtı.

Ben de sizler üzere, eşimle birlikte yaşadım bu felaketi. Dostlarımı, çalışma arkadaşlarımı ve bu denli vakit hizmet ettiğim bedelli hemşehrilerimi kaybettim. Bu hüzün ve derin açısı ömrüm boyunca unutamayacağım.

Rabbimden vefat eden vatandaşlarıma rahmet diliyorum. Yerleri cennet olsun. Yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum.Değerli hemşehrilerim; Bugün prestiji ile Hatay’dan ayrılıyorum. Fakat kalbim ve gönlüm daima sizinle olacak.

Nasip olur da milletvekili olursam, Hatay’ın “Onikinci Milletvekili” hissiyatıyla Hatay için de çalışacağımdan, Hatay’ın yine inşasında üzerime düşeni yapacağımdan asla kuşkunuz olmasın.Bu his ve niyetlerle sizleri Allah’a emanet ediyor, hepinizi hürmet ile selamlıyorum.”

Rahmi Doğan’ın gündem olan Twitter paylaşımı 👇

Hatay Valisi Rahmi Doğan Kimdir?

1969 yılında Sivas’ta dünyaya gelen Rahmi Doğan, Danişment İlkokulu’nun akabinde ortaokul ve lise eğitimine Sivas İmam Hatip Lisesinde devam etti. 1987 yılında kazandığı İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1991 yılında mezun oldu. Doğan, 1992 yılında Sivas Belediyesi Araştırma Planlama Uyum Müdürlüğü’nde memur olarak çalışmaya başladı. Siyasala mesleğine 1994 yılında Sivas Valiliğinde Kaymakam adayı olarak Mülki Yönetim Amiri olarak devam etti. Bu adaylık periyodunda 8 ay İngiltere Oxford’ta lisan eğitimi alan Rahmi Doğan mesleksel incelemelerde bulundu. 

Rahmi Doğan, evli ve iki çocuk babasıdır.

Rahmi Doğan Hangi Vazifeleri Yaptı?

 • 1992-1994 : Sivas Belediyesi

 • 1994-1995 : Sivas Kaymakam Adayı

 • 1995-1996 : Giresun Piraziz Kaymakam Vekilliği

 • 1997-1999 : Tokat-Başçiftlik Kaymakamı

 • 1999-2001 : Kilis-Elbeyli Kaymakamı-Öncüpınar Hudut Kapısı Mülki Yönetim Amiri

 • 2001-2003 : Kilis Vali Yardımcısı

 • 2003-2007 : İçişleri Bakanlığı Vilayetler Yönetimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü

 • 2007-2008 : İçişleri Bakanlığı Vilayetler Yönetimi Genel Müdürlüğü Daire Lider V.

 • 2008-2013 : İçişleri Bakanlığı Vilayetler Yönetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı

 • 2013(5 Ay): İçişleri BakanlığıHukuk Müşaviri

 • 2014-2015 : İçişleri Bakanlığı Bilgi Süreç Dairesi Başkanı

 • 2015-2016 : Vilayetler Yönetimi Genel Müdürü

 • 2016-2018 : Kars Valisi

 • 20218- 2023 : Hatay Valisi


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Haber / Makale / İçerik
İçerik üreticileri için makaleler, haberler.
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru