Fark Yaratan Küresel Öğrenci Gözüyle Başarı ve Sürdürülebilirlik

OGB Project ve Selim Keceli Academy Kurucusu ve Yöneticisi Selim Keçeli'nin ilham ve gurur verici başarısı!3 dk okuma süresi


Selim Keçeli, başarısı ve kararlılığıyla tüm dünyaya ilham kaynağı oldu. Ulusal ve uluslararası ödüller aldı, finalistlikler yaşadı. Bugün binlerce aile ve uzman, Selim’in kurduğu sosyal girişimde eğitimlere katıldı.

↓ İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

İlk Türk global öğrenci olan Selim Keçeli, başarısının formülünü şöyle açıklıyor:

“Aslında, başarının formülü çok basit: çok çalışmak, kararlı ve güçlü iradeli olmak. Kendimi bir yaşam amacı olarak bir etki girişimcisi olarak gördüğümde, her zaman şu fikre inandım: İnsanın gerçek gücü sıçramalarda değil, sarsılmaz duruşundadır. Ayrıca büyüklerimizin de söylediği gibi “Dünya pes edenleri değil, sebat edenleri hatırlar”. Azmin devamlılığını sağlamak da güçlü iradeli olmaya bağlıdır. Başarı azim gerektirir ve azim ise irade gerektirir.

↓ İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Bugün devam ettiğim bu yolda kararlılıkla çalışmaya devam ediyorum. Gençlere ve akranlarıma tavsiyem sürekli çalışmaları ve hata yapmaktan korkmamalarıdır. Çünkü yaptığımız hatalar bizi zamanında doğruya götürür. Önemli olan hatalardan ders çıkarmak ve yeni düşüncelerle ilerlemek.”

Çok okumalıyız ve okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz

“Kitap okumayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Aslında, edindiğim önemli bilgileri her zaman bir kağıda yazarım. Bilgiyi yazarak daha kalıcı bir şekilde ediniyor ve öğreniyorum. Benim için okumak, yeni kavramlar öğrenmek, kazanmak demek ve aynı zamanda kelime dağarcığını geliştirmekle birlikte deneyimler ve tecrübeler hakkında bilgi edinmek demek. Akranlarıma ve öğrencilerime tavsiyem, kitap okumayı, makale okumayı ayrıca not alarak çalışmayı alışkanlık haline getirmeleridir. Okumak ve araştırmak, not almak zaman içinde sizlere büyük ölçüde katkıda bulunacaktır. “

Özel gereksinimli bireylerin sürdürülebilir bir yaşam sürmeleri en temel hakkıdır! 

“21. yüzyılda dünyamız tek bir küresel varlığa doğru bir dönüşüm halindedir ve yerküre birbirinden farklı koşullara sahip 7,753 milyar insan nüfusuna sahiptir. Bu nüfusun yüzde 15’ini özel gereksinimli bireyler oluşturmaktadır ve Birleşmiş Milletlerin yayınladığı sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde herkes için eğitim, fırsat ve imkân eşitliği önemli yer tutmaktadır. Küresel zincirin önemli bir halkası olan özel gereksinimli bireylerin sürdürülebilir bir dünyada mutlu bir yaşam sürmeleri en temel haklarıdır. Bu amaçla hayata geçirdiğim OGB Project ile özel  gereksinimli bireyleri ve ailelerini bir dünya vatandaşı yapmak için çalışıyorum.

Benim en büyük hayalim ülkemde ve dünyada özel gereksinimli bireyler ve özel eğitim alanı üzerinde etkili çalışmalar yapmak ve özel gereksinimli bireyler ve ailelerine gönüllü olarak destek olmaktı çünkü ben kendimi geleceğin bir öğretmen adayı olarak küresel huzuru sağlamaya yönelik çalışmalara adamış bir etki girişimcisi olarak görmekteyim ve bu anlamda özel gereksinimli bireylere yönelik çalışmalar yürüten kamusal ya da sivil toplum örgütlerine de aktif olarak destek vermekteyim.”

Selim Keçeli
Founder and CEO at OGB Project
Founder at Selim Keceli Academy


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın.