Eksper Raporu Ortaya Çıkardı: ‘Cennetten Bir Kare’ Denilerek Satılan Rönesans Rezidans Neden Çöktü?

Zelzele sonrası Hatay'da meydana gelen yıkımın simgelerinden olan 249 daireli Rönesans Rezidans'la ilgili ikinci bilir kişi raporu ortaya çıktı. Raporda, Rönesans Rezidans'ın bodrum katına ilişkin perdelerden ve bodrum kat tabanından yer altı suyunun ...2 dk okuma süresi


Deprem sonrası Hatay’da meydana gelen yıkımın simgelerinden olan 249 daireli Rönesans Rezidans’la ilgili ikinci bilir kişi raporu ortaya çıktı. Raporda, Rönesans Rezidans’ın bodrum katına ilişkin perdelerden ve bodrum kat tabanından yer altı suyunun sızdığına dikkat çekildi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Ayrıca raporda kimi kolon etriyelerinin (demir filizlerini saran dikdörtgen halindeki demir) zelzele bölgelerinde kullanılması gereken metot olan 135 yerine 90 derece bükülerek yapıldığı vurgulandı.

Hatay’daki yıkımın simgeleri ortasında olan 249 daireli Rönesans Rezidans’la ilgili yürütülen soruşturmada değerli bir gelişme yaşandı. Rönesans Rezidans’ın neden yıkıldığına ait hazırlanan 12 Şubat tarihli birinci raporun akabinde, enkazın büsbütün kaldırıldığı bilgisi üzerine uzman heyeti rezidansın enkazında yeni bir incelemede daha bulundu.

Binadan karot numuneleri alındı

Sabah gazetesinde yer alan habere nazaran, soruşturmayı yürüten Hatay Sarsıntı Kabahatleri Soruşturma Ofisi’nde vazifeli savcı ve bir inşaat mühendisi, iki jeoloji mühendisi, bir karotçu’dan oluşan heyet dört kişilik uzman heyetince, birinci etapta olay yeri her açıdan fotoğraflandı ve görüntü kaydına aldırıldı. Eksperler eşliğinde, tarzına uygun olarak enkazda bulunan kolon ve kirişlerden, perde beton kısımlarından incelemeye temel karot numunesi alındı.

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Demirlerin bükülme dereceleri zelzele bölgesine uygun değil

Heyette yer alan inşaat mühendisi, binanın bodrum katın üstünde pencere çeşidi boşluklar bırakıldığı ve kısa kolon tesiri oluşarak yıkıma uğradığını söz etti. İnşaat mühendisi, “Binanın asıl çökme nedeninin bu kısa kolon tesirinden kaynaklanabileceği tarafımdan düşünülmektedir’ tespitinde bulundu.

Raporda ayrıyeten, kimi kolon etriyelerinin (demir filizlerini saran dikdörtgen formundaki demir) zelzele bölgelerinde kullanılması gereken metot olan 135 yerine 90 derece bükülerek yapıldığı vurgulandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Haber / Makale / İçerik
İçerik üreticileri için makaleler, haberler.
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru