Dünya’nın Merkezi Kırşehir Mi? Ölçümler Şaşırttı

Dünya'nın Merkezi konusunda Nasrettin Hoca'nın meşhur fıkrasını bilirsiniz. Hoca fıkrada Konya diyordu. Ancak biraz yanılmış olabilir.1 dk okuma süresi


Dünya'nın merkez noktası neresidir? yani Dünya'nın merkezi neresi? sorusu yıllardır dünya genelinde toplumların ve bilim insanlarının kafasını kurcalayan soruların başında geliyor. Bu sorunun cevabı aslında 1973 yılında verilmiş. Bu yılda ortaya çıkan bir video şu sıralar sosyal medyada son derece popüler. Bu videoda bu soruya Kırşehir cevabı veriliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Dünya'nın merkezi ile ilgili 1973 yılında Andrew J. Wood isimli bir fizikçinin, küresel bir dijital Dünya Haritası kullanarak bilgisayar yardımıyla; Dünya'nın çapı ve kıtaların konumunu da içine alan bir hesaplama yöntemiyle gereken cevabı verdiği sosyal medyanın gündemine oturdu.

Hesaplara Göre Dünya'nın Merkezi Kırşehir

San Diego, Californiya Gulf Energy ve Environmental System'da görev yapan Fizikçi Andrew J. Wood, 1973 yılında yaptığı bilimsel araştırmalarda enteresan bir sonucu fark ediyor. Buna göre Dünya'nın merkez noktası Ankara'nın 150 KM. Güney Doğusunda, Kırşehir'in il sınırları içerisinde yer alan bir nokta.

Net koordinatlar ise 39" 00' K 34 00'D. Şu Wikipedia da bu bilgiyi vermekte.

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Eski Olsa Da Sağlam Teknolojiyle Hesaplandı

Tabi ki 1973 yılındaki bilgisayar sistemleri çok daha eski, büyük ve kullanışsızdı. Ancak matematiksel hesaplamalar için gayet yeterliydi. O günlerde bir hesap makinesi RAM boyutuyla Ay'a gidilebildiği düşünülünce belirtilen koordinatların hesaplanması için fazlaca kompleks bilgisayarlar gerekmiyor.


İçeriğin Devamı Aşağıda ↓


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Haber / Makale / İçerik
İçerik üreticileri için makaleler, haberler.
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru