‘Ben giderim sazım sen kal dünyada’ Cumhurbaşkanı genelge yayımladı; 2023 Aşık Veysel Yılı İlan Edildi!

UNESCO'nun ölümünün 50'nci yılında anma programına aldığı Türk halk ozanı Aşık Veysel için Türkiye'de de 2023 yılı, ‘Aşık Veysel Yılı’ ilan edildi. 1 dk okuma süresi


Asıl adı Veysel Şatıroğlu olan Aşık Veysel, Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde 1894 yılında doğdu.
Gözlerini kaybettikten sonra, 10 yaşındayken babasının oyalanması için aldığı sazı çalmaya başlayan Veysel, saz ustaları Çamşıhlı Ali ve Molla Hüseyin’den ders aldı.

↓ İçeriğin Devamı Aşağıda ↓
 1. "Yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenlenecek"

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılının "Aşık Veysel Yılı" olarak kutlanmasına ilişkin genelge yayımladı. Aşık Veysel'in vefatının 50'nci sene-i devriyesi olan 2023 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sazı ve sözüyle dünya penceresinden insanlığa seslenen Aşık Veysel’i hürmetle ve rahmetle yad etmek üzere yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenlenecektir” ifadelerini kullandı.

  ↓ İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

  Türkiye'nin sahip olduğu en büyük değerlerden biri olan Aşık Veysel'in adeta pelesenk olmuş sözlerinden en sevdiğin hangisi?


  1. Güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa.
  2. Benim sana verebileceğim çok bir şey yok aslında. Çay var içersen, Ben var seversen, Yol var gidersen.
  3. Ben giderim sazım sen kal dünyada. Gizli sırlarımı aşikar etme. Lal olsun dillerin söyleme yada. Garip bülbül gibi ah u zar etme.
  4. Beni hor görme kardeşim. Sen altındın ben tunç muyum? Aynı vardan var olmuşuz. Sen gümüşsün ben saç mıyım? Ne varise sende bende. Aynı varlık her bedende. Yarın mezara girende sen toksun da ben aç mıyım?
  5. İnan Değil Sana Kastım, Cahille Sohbeti Kestim
  6. Anlatamam derdimi dertsiz insana Derd çekmeyen dert kıymetin bilemez Derdim bana derman imiş bilmedim Hiçbir zaman gül dikensiz olamaz
  1 oy kullanıldı
  Fikrini Hemen Paylaş!


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın.