Asgari Ücret Desteği Nedir? Kimler Asgari Ücret Desteği Alabilir?

Asgari Ücret 2023 yılı için yüzde 54 oranında zamlandı. Bu zam ile birlikte Asgari Ücret Desteği de önemli bir hale geldi.1 dk okuma süresi


Ülkemizde bir çalışana verilebilecek en düşük ücret Asgari Ücret olarak adlandırılıyor. Her yıl Aralık ayında yıl boyu geçerli olacak ve işçiye verilebilecek en düşük ücret için toplanan komisyon bu ücreti belirler ve artık işverenler işçilerine en az bu ücret üzerinden maaş vermek zorunda kalır. Öte yandan işverenler için kritik bir konu da Asgari Ücret Desteği olarak karşımıza çıkar. Bu tabiri ilk kez duyanlaer Asgari Ücret Desteği nedir? sorusuna yanıt aramaya başladı.

↓ İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Devlet maliyeti artan işverenin işe daha çok kişi alması için çeşitli destekler sunar. Bu artışlar sonrası bir asgari ücretlinin işverene maliyeti 7.926,97 TL olmuştur. İşyerleri, SGK primlerini düzenli ödüyor ve SGK'ya borcu yoksa; SGK işverene %5 puanlık prim indirimi sağlıyor ve asgari ücretlinin maliyeti 7.603,43 TL'ye düşüyor. Bunun dışında 6111, 17103-27103 başta olmak üzere birçok istihdam teşviki de sağlanmaktadır. Bunların yanında işverene asgari ücret desteği de sağlanıyor.

Asgari Ücret Desteği Ne Demektir?

Asgari Ücret Desteği, özel sektördeki işverenin çalıştırdığı işçiler arasında şartları karşılayanlar için alabildiği desteğe verilen isimdir. Bu destek 2023 yılı için küçük işletmelerde 250 TL, büyük işletmlerde 400 TL olarak belirlenmiştir. 

↓ İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Bu destek tüm işçiler için verilmez. Emekli olan işçiler için destek sağlanmayacak olup, emekli olmamış işçiler için destek verilecektir. Ayrıca özel sektörde çalışan stajyer, çırak, okulları tarafından sigortası bildirilen öğrencilere destek sağlanmayacaktır.

Kimler İçin Asgari Ücret Desteği Verilir?

Asgari ücret özel sektörde işçi çalıştıran işverenlere verilir. Ancak bazı şartları vardır;

5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde belirtilen kamu idareleri dışında kalan diğer kamu işyeri işvereni olmak. 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalılardan olmak.

şartını karşılayan işveren bu desteği alabilir.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın.