ASAL Araştırma, “Türkiye En Güvendiğiniz Kurum” anketinin sonuçlarını açıkladı. Medya ve diyanet şaşırtmadı! Sizin en güvendiğiniz kurum hangisi?

1 dk okuma süresi


 1. Türkiye genelinde NUTS-1 sistemine göre İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa, Kayseri, İzmir, Diyarbakır, Adana, Samsun, Konya, Antalya, Gaziantep, Erzurum, Mardin, Hatay, Zonguldak, Manisa, Aydın, Malatya, Van, Balıkesir, Trabzon, Kırıkkale, Giresun, Tekirdağ ve Ağrı dahil 26 ilde yapılan araştırma sonuçları hayli enteresan..

  ASAL Araştırma 10-18 Aralık 2022 tarihleri arasında Türkiye genelinde 26 ilde 10-18 2022 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 2 bin 142 kişi ile yüz yüze ve bilgisayar destekli telefonda anket yöntemiyle bir anket yaptı;

  İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

  Anketin ilk sırasında güvenlik güçlerinin çıkması şaşırttı. Siyasi odaklar sıralamada ortalarda yer alırken medyanın güvenilirliği oldukça düşük.. Asal Araştırma anketine göre Türkiye'nin en güvenilir kurumu ise 'TSK' çıktı.
  Türkiye'nin en çok güvendiği kurum listesinde yargı kurumları yüzde 4.5 gibi düşük bir güven onayı aldı. Listede Diyanet İşleri Başkanlığının yeri de şaşırtıcı oldu. Diyanet'e güvende yüzde 3.1 ile çok düşük çıktı. Diyanet İşleri Başkanlığı neredeyse bankalarla (yüzde 3) aynı oranda çıktı. Aynı şekilde üniversitelere güven de çok düşük.
   

  İşte yüzdelik oranlarıyla güvenilirlik anketinin sonuçları ve kurumlarımız;

  Sizin en güvendiğiniz hangisi?

  İçeriğin Devamı Aşağıda ↓
  1. Türk Silahlı Kuvvetleri; %16.8
  2. Diyanet İşleri;%3.1
  3. Jandarma;%14.0
  4. Polis;%13.5
  5. Milli İstihbarat Teşkilatı;%12.6
  6. Cumhurbaşkanlığı;%5.4
  7. Ösym;%1.8
  8. Sivil Toplum Kuruluşları;%3.7
  9. Yargı Kurumları;%4.5
  10. TBMM;%6.0
  11. Medya Kuruluşları;%1.5
  3 oy kullanıldı
  Fikrini Hemen Paylaş!


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın.