2023 Resmi Tatil Günleri: Dinlenemeyeceğiz!

2023 Resmi Tatil günleri belli oldu. Yeni yıldan sonra dini ve milli bayramların olduğu süreç bir hayli kısa bir dinlenme imkanı sunuyor.1 dk okuma süresi


Özel sektör veya kamu çalışanları, öğrenciler, geçici işçiler veya mesaili çalışanlar. Hemen herkes yeni yıla hazırlanırken diğer gözleriyle yeni yılda kaç tatil günü olduğuna bakıyorlar. Ancak tablo bir hayli moral bozucu. 2023 Resmi Tatiller bi hayli az ve bir çoğu hafta sonuna denk geliyor. Hal böyle olunca dinlenme miktarı azalacak diyebiliriz.

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Ülkemizde Resmi Tatiller dini ve milli bayramlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu tanıma sadece yılbaşı ve İşçi Bayramı uymuyor. Ancak birinin yılın hemen başı olması, diğerinin de işçi kesimi ile büyük ve önemli kesime ait olması resmi tatili zorunlu kılıyor. 2023 Resmi Tatiller arasında bu önemli günlerin tarihleri belli oldu.

2023 Resmi Tatiller Belli Oldu

Yeni yıla girmeden yeni yılın tatil günleri belli oldu. Ülkemizde kutlanan bayramların hangi günlere denk geldiği belli olmuş durumda. Bu yıl resmi tatil günlerinde dinlenmek için sadece 8 günümüz olacak. Ancak Kurban Bayramı için bir karar gelirse işler değişebilir.

Yeni yılın ilk tatili aynı zamanda hafta tatiline denk geliyor. 1 Ocak 2023 Yılbaşı Tatili Pazar gününe denk gelecek. Bu nedenle Resmi Tatil için mesaiye ekstra bir ara verilmeyecek. Üstelik hemen ertesi günün Pazartesi olması moral bozucu bir etmen diyebiliriz.

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Hemen ardından bizleri uzun bir tatilsiz dönem bekliyor. Bu dönemde herhangi bir resmi bayram yok. 

Ramazan Bayramı 2023 Ne Zaman?

Uzunca bir mesaili dönemin ardından ilk Resmi Tatil Ramazan Bayramı. 21-22-23 Nisan Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri. Bu da sadece hafta içi 1 gün mesaisiz olacağı anlamına geliyor. Ancak 20 Nisan 2023 Arife Günü yarım günü, öğleden sonra tatil olacak. Buradan çalışanlar ve okuyanlar 1.5 gün tatil elde edecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda ↓

Ramazan Bayramı'nın son günü olan 23 Nisan aynı zamanda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Bu tarih de Pazara geliyor ve bu da hafta tatili.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Ne Zaman?

Tatil açısından kötü bir dönemin ardından ilk hafta içi resmi tatili 1 Mayıs İşçi Bayramı veya diğer deyişiyle Emek ve Dayanışma Günü. Bu gün Pazartesi'ye denk gelmekte.

Hemen ardından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Cuma gününe denk geliyor ve tatil olacak.

2023 Kurban Bayramı Ne Zaman?

En önemli dini bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramı 28- 29-30 Haziran ve 1 Temmuz Perşembe. Yani Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri olacak. 27 Haziran ise arife günü ve Salı. Eğer hükümet Pazartesi gününün tamamı ve Salı gününün öğleden öncesini de tatil ederse 9 gün tatil olacak ve tatillerin süresi biraz daha uzayacak.

Bu tatilin ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü var. Ancak bu gün Cumartesi olacak. 30 Ağustos Zafer Bayramı Çarşamba'ya denk gelecek ve 1 gün tatil olacak.

Yılın son tatili 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Ancak bu önemli gün, Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılı da Pazar günü olacak.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Ekle
Test - Doğru&Yanlış
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın.